Uroczysta premiera filmu o Hieronimie Dekutowskim

dekutowski 2014    16 października 2014 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury  odbył się wieczór historyczny poświęcony pamięci Hieronima Dekutowskiego, patrona ulicy, przy której mieści się nasze gimnazjum. Zorganizowali go uczniowie ze Szkolnego Studia Filmowego „Iluzja”.

„Hieronim Dekutowski. Niezłomny z Tarnobrzega” – taki tytuł nosi film dokumentalny zrealizowany przez grupę uczniów ze Szkolnego Studio Filmowego „Iluzja”. Czwartkowe spotkanie w Tarnobrzeskim Domu Kultury rozpoczęło się od jego pokazu.

Zgromadzona w małej sali widowiskowej publiczność zobaczyła obraz, dzięki któremu mogła szczegółowo zapoznać się z sylwetkę tytułowego bohatera, wybitnego wojskowego dowódcy walczącego podczas II wojny światowej z hitlerowskim okupantem, a po jej zakończeniu – z kolejną nawałnicą, tym razem sowiecką. Nowi stalinowscy władcy Polski uznali go za element wywrotowy i po poniżającym procesie sądowym skazali w roku 1949 na karę śmierci. Przez całe dziesięciolecia Hieronim Dekutowski – Zapora był objęty zakazem milczenia, człowiekiem wyklętym, wyrzuconym poza nawias historii. Klimat społeczno-polityczny ostatnich lat sprzyja przywracaniu pamięci o jego życiu i działalności. Produkcja szkolnych filmowców spotkała się z pozytywną oceną młodzieżowej publiczności i została nagrodzona gromkimi brawami. Słów uznania pod adresem twórców dokumentu nie szczędzili znajdujący się na widowni przedstawiciele lokalnych władz, pan Dariusz Kołek, Przewodniczący Rady Miasta, i pani Anna Czaplińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu.
    Kolejnym punktem programu była prelekcja historyczna, którą wygłosił pan Piotr Duma, Dyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. W swym wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na okrutne metody stosowane przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec Dekutowskiego i setki innych żołnierzy o podobnej do jego biografii.
    Najbardziej poruszającą częścią wieczoru była wypowiedź pani Krystyny Frąszczak. Siostrzenica majora Zapory opowiadała o powojennych losach rodziny naznaczonej piętnem hańby i jej osobistych staraniach zmierzających do zorganizowania godnego pochówku dla wuja, podjętych z chwilą, gdy badacze z Instytutu Pamięci Narodowej latem 2012 roku odnaleźli jego szczątki w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach.