Porucznik Józef Sarna

Urodził się 21 września 1910 roku w Pilchowie koło Rozwadowa. Rok po ukończeniu gimnazjum w Nisku skończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Pracował potem jako sekretarz Gminy Zbiorowej w Charzewicach.

W 1934 roku został mianowany podporucznikiem rezerwy i rozpoczął pracę jako instruktor w Powiatowej Komendzie PW i WF w Tarnobrzegu. W tym samym czasie był również instruktorem w "Strzelcu" i PW Hufcu Szkolnym przy Państwowym Gimnazjum w Tarnobrzegu. Pracą społeczną zdobył sobie uznanie wśród młodzieży i mieszkańców miasta.

Porucznik Józef SarnaWraz z wybuchem wojny został awansowany do stopnia porucznika. Armia niemiecka, która rozpoczęła działania 1 IX, powoli, acz systematycznie posuwała się w głąb kraju, armia polska cofnęła się za linię Wisły, by tam zająć pozycje obronne. Doraźną obronę królowej polskich rzek w rejonie Tarnobrzega organizuje por. Józef Sarna. W obronie tej, oprócz żołnierzy WP, uczestniczyli również harcerze z gimnazjalnego Hufca PW i tarnobrzescy harcerze. 10 września pierwsze oddziały niemieckie podjęły próbę sforsowania Wisły. Mając do dyspozycji niewielkie siły, Sarna kontroluje przejście przez rzekę i udaremnia przeprawę. 11 września porucznik Sarna polecił siłom pomocniczym ukryć broń i opuścić miasto. Postanowił sam, mając tylko pięciu żołnierzy i dwa cekaemy, bronić przeprawy przez Wisłę. W trakcie walki często zmieniał stanowiska karabinów, by stworzyć złudzenie dużej siły obronnej i utrudnić Niemcom ostrzał. Zginął bohatersko 13 września około godziny 9:00 w wyniku ciągłych ostrzałów i bombardowań, a jego śmierć oznaczała, że Tarnobrzeg był już niemiecki. Ciało porucznika zostało pochowane na skarpie wiślanej.

W kwietniu 2008 Rada Miasta Tarnobrzega nadała pośmiertnie porucznikowi Józefowi Sarnie Medal Sigillum Civis Virtuti.

30 września 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu odbyła się wieczornika poświęcona pamięci porucznika Józefa Sarny. Z tej okazji Gimnazjum nr 3 przygotowało krótki film dokumentalny o patronie  szkoły.