Filip Baran

20170531 091114Nazywam się Filip Baran, jestem uczniem klasy III „c” Gimnazjum nr 3 im. por. J. Sarny
w Tarnobrzegu. Interesuję się naukami ścisłymi (chemią, fizyką, matematyką, informatyką, astronomią). Lubię taniec towarzyski, fotografię, rysunek, jazdę na rowerze i nartach, turystykę górską, żeglarstwo oraz akustykę. W drugiej klasie gimnazjum zostałem jednogłośnie wybrany na przewodniczącego klasy i tę funkcję sprawuję do teraz. Od 6 lat, a więc od IV klasy szkoły podstawowej (SP3), mam stuprocentową frekwencję i wysoką średnią ocen. Jestem ambitny, wrażliwy, staram się pokonywać wszelkie trudności, zawsze jestem chętny do pomocy innym. Jako aktywny członek Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej angażuję się we wszystkie

wydarzenia szkolne, takie jak apele czy zabawy, głównie jako realizator dźwięku.
Ponieważ nie mam problemów z nauką, chętnie pomagam w niej innym. Uważam, że o wiele lepiej jest wyjaśnić dane zagadnienie lub sposób rozwiązania zadania niż podawać gotową odpowiedź. Pomagam koleżankom i kolegom zarówno ze swojej klasy, jak i z innych.
Jestem wrażliwy na ludzkie cierpienie, dlatego chętnie angażuję się w szeroko rozumianą działalność charytatywną. Uczestniczyłem w takich akcjach jak: „Biegamy i pomagamy”, „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”, byłem również wolontariuszem podczas I Tarnobrzeskiego Biegu Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię. Kilka miesięcy temu zacząłem działalność w tak zwanym „Mieście Aniołów” przy parafii Wniebowzięcia NMP i zaangażowałem się w rozdawanie paczek z Banku Żywności. Uważam, że działanie na rzecz chorych i pokrzywdzonych czyni mnie lepszym człowiekiem.
Od wielu lat z rodzicami oraz rodzeństwem aktywnie uprawiam turystykę górską. Zdobyłem już wiele szczytów, w tym dwutysięczniki w Tatrach Zachodnich. Wspólne wyprawy za każdym razem uświadamiają mi, jak wspaniałą mam rodzinę i wzbogacają mnie wewnętrznie.
W pierwszej klasie gimnazjum uczestniczyłem w kursie żeglarskim (zachęciły mnie do tego wcześniejsze półkolonie nad Jeziorem Tarnobrzeskim) i zakończyłem go egzaminem państwowym na patent żeglarza jachtowego. Uzyskałem także wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Albus” z matematyki oraz zdobyłem I miejsce w szkolnym konkursie „As pierwszych klas” także z matematyki. W klasie drugiej uczestniczyłem, wraz z reprezentacją szkoły, w finale XIV Diecezjalnego Przeglądu Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Zająłem także z Erykiem Zychem III miejsce w IV Międzygimnazjalnym Konkursie Matematycznym „Duet Pitagorejczyków”. Zostałem również finalistą wojewódzkiego konkursu „web.Master Podkarpacki”, laureatem konkursu „Albus” z matematyki oraz laureatem szkolnego konkursu „Mistrz mapy świata”. Otrzymałem także tytuł „Taon” w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2016”. W trzeciej klasie ponownie zostałem finalistą konkursu „web.Master Podkarpacki”, laureatem konkursu „Albus” z matematyki oraz otrzymałem tytuł „Taon” w konkursie „Lwiątko 2017”. Uzyskałem także tytuły: laureata w XXIII Miejskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, laureata konkursu przedmiotowego z chemii, finalisty konkursu przedmiotowego z fizyki oraz finalisty X edycji Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Liczba jest istotą rzeczy”. Razem z reprezentacją szkoły zająłem także II miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym „Sześciu na szóstkę”.
Nauka sprawia mi przyjemność, uważam ją też za fundament, na którym zbuduję swoją przyszłość. Dziękuję wszystkim, dzięki którym „jestem, jaki jestem” oraz osiągnąłem dotychczas tyle wymiernych sukcesów szkolnych.