Z Comeniusem w Skandynawii

com sz 10    Od 22.05.2014r. do 26.05.2014r. uczniowie naszej szkoły: Izabela Cywińska z 2i, Piotr Juda oraz Jędrzej Kurzępa z 2e wraz z opiekunami: p. Jolantą Krakowiak i p. Agnieszką Piątkowską przebywali w Szwecji oraz Danii w ramach programu Comenius "Youth Without Borders".

Wyjazd był okazją do nawiązania nowych przyjaźni – w programie uczestniczy 11 państw (poza Polską również Szwecja, Dania, Holandia, Łotwa, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Węgry, Rumunia, Włochy).

Uczniowie mogli porównać sposób funkcjonowania polskiej i szwedzkiej szkoły, w której spędzili sporo czasu. Poznali na podstawie przygotowanych przez ich rówieśników prezentacji m. in. obyczaje panujące w ich państwach, sposoby urządzania domów, najważniejsze wydarzenia po 1945r., najchętniej wybierane kierunki studiów. Młodzież przebywała nie tylko w Helsingborgu, zwiedziła również piękne miejscowości w szwedzkim regionie Skania - Bosjokloster, The National Park Soderasen, Malmo, Lund oraz już w drodze powrotnej Kopenhagę.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że dzięki licznym okazjom do wymiany poglądów, dostrzegli poza interesującymi różnicami wiele podobieństw w sposobie myślenia i działania młodych ludzi. To spowodowało, że rozstanie było trudne, ale nawiązane znajomości z całą pewnością przetrwają.