Dzień Otwarty w „Trójce”

 

dz otw2014m    Zielony. Jasny, ciemny, trawiasty, miętowy, oliwkowy, świeża wiosenna zieleń – tymi kolorami i odcieniami mieniła się 12 marca 2014 r. nasza szkoła. Wszyscy (uczniowie, nauczyciele i obie panie dyrektor) ubrali coś w kolorze zielonym, a to z powodu Dnia Otwartego.

    Dlaczego akurat kolor zielony? Pomysł zrodził się stąd, że również tego dnia miał miejsce w naszej wszechnicy finał Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Kocham Cię jak Irlandię”.

    Uczniowie, którzy zwyciężyli w tym konkursie, nie tylko otrzymali ciekawe nagrody, ale również obejrzeli scenkę teatralną pt. „Legenda o Cormaku Wrażliwym”, wzbogaconą piosenkami i tańcami – oczywiście w stylu irlandzkim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anna Czaplińska, radny Rady Miasta Sławomir Partyka, dyrektorzy SP4, SP9, SP10 oraz Gimnazjum nr 3.
    Szóstoklasiści, którzy zawitali do naszej szkoły, uczestniczyli w tradycyjnym irlandzkim śniadaniu przygotowanym przez gimnazjalistów, którzy nie tylko wcielili się w kucharzy: niemieckiego i hiszpańskiego, ale również porozumiewali się właśnie w tych językach. Na podstawie prezentacji multimedialnej dzieci nauczyły się rozpoznawać święta obchodzone w Irlandii i dania serwowane z okazji tych świąt, skosztowały chlebka sodowego – ulubionego przez Irlandczyków. Dzięki zajęciom z tablicą multimedialną uczniowie poznali leprechauna – skrzata irlandzkiego. Taki sam leprechaun (chociaż w innej sali) w towarzystwie druida rozdawał szóstoklasistom ciasteczka w kształcie koniczynek. Dzieci obejrzały również oświadczyny po irlandzku, poznały kulturę i wierzenia dawnych Celtów, mogły odkryć swoje opiekuńcze drzewo w horoskopie celtyckim. Równie magiczne, chociaż poparte wiedzą naukową, były pokazy chemiczne. Flaga irlandzka, „ryczący gumowy niedźwiedź”, „lokomotywa” czy kolorowe płomienie – oto zjawiska, które urzekły szóstoklasistów.
    Były także: informacje geograficzne i legendy związane z Irlandią, porównanie Francji i Irlandii w językach francuskim i angielskim, ćwiczenia interaktywne z matematyki, doświadczenia fizyczne, prezentacja narządów zmysłów oraz sposób posługiwania się alfabetem braille`a. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w różnego rodzaju konkursach i quizach: matematycznym, o naszej szkole, literackim, geograficznym, językowym. Niektórzy próbowali szczęścia na loterii, inni ćwiczyli tężyznę fizyczną, biorąc udział w grach i zabawach ruchowych. W bufecie czekały na strudzonych zwiedzaniem kanapki, ciastka, jabłka.
    Zadowoleni szóstoklasiści, nagrodzeni certyfikatami i słodyczami, wrócili do swoich szkół.

 

Copyright © 2013 by Crow. All Rights Reserved.