Zostali zaproszeni na V Festiwal Filmoteki Szkolnej w Warszawie

ffszkolnej1    W poniedziałek 9 czerwca rozpoczyna się w Warszawie V Festiwal Filmoteki Szkolnej. Weźmie w nim udział blisko 200 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród nich znajdzie się zespół „Iluzja”, czyli Agnieszka Dzierzkowska, Piotr Pasławki i Karol Widuch, troje uczniów naszej szkoły.
Program Festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie. Pierwszego dnia młodzi entuzjaści kina będą uczestniczyć w warsztatach w wybranej wytwórni, studiu lub archiwum filmowym. Swoje podwoje otworzą przed nimi Warszawska Szkoła Filmowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studio Miniatur Filmowych, The Chimney Pot, Newborn Studio.

ffszkolnej0    Drugiego dnia wszyscy uczestnicy Festiwalu spotkają się w Warszawskiej Szkole Filmowej. Każdy z zespołów szkolnych przedstawi ekspertom przygotowaną przez siebie etiudę filmową i wysłucha ich opinii na temat własnej pracy. Będzie to okazja do indywidualnej rozmowy ze znanymi reżyserami, aktorami, producentami i krytykami filmowymi. W gronie ekspertów znajdą się m. in. Marcel Sabat (odtwórca roli Zośki w „Kamieniach na szaniec” Roberta Glińskiego), Sandra Staniszewska (Hala Glińska, filmowa dziewczyna Zośki), Kamil Polak, Mateusz Banasiuk, Piotr Głowacki, Kaja Klimek, Anna Bielak, Marek Brodzki (reżyser filmu i serialu TV pt. „Wiedźmin”), Maciej Prykowski.
Zespół „Iluzja” podczas Festiwalu zaprezentuje dokument pt. „Trzy portrety”. Jak sami jego autorzy piszą w gazetce przygotowanej dla festiwalowych gości, jest to opowieść o nietuzinkowych uczniach Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu. Kim są bohaterowie filmu? Zainteresowanych młodzi twórcy zachęcają do jego obejrzenia oraz lektury gazetki, w której opisują swoją kilkumiesięczną działalność.
Festiwal Filmoteki Szkolnej od lat współorganizują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Warszawska Szkoła Filmowa i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Czytaj gazetkę przygotowaną z okazji Festiwalu

Obejrzyj film „Trzy portrety”