W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

z wykleci 6    1 marca 2014 r. w Zamku Dzikowskim miała miejsce szczególna uroczystość. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszego gimnazjum uczcili programem artystycznym poświęconym jednemu z cichociemnych – Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”.
    Młodzież słowami piosenek i wierszy „opowiedziała” historię walki majora „Zapory” i tych, którzy „poszli do ciemnego kresu”. Nastrojowa muzyka i refleksyjne teksty wzruszyły słuchaczy, wśród których byli: przedstawiciele władz miasta, weterani, rodzice, nauczyciele, młodzież, dzieci.

Nasz występ stanowił oprawę artystyczną dla wykładu p. dra hab. Tadeusza Zycha. Dyrektor tarnobrzeskiego Muzeum Historycznego przedstawił sylwetki kilku Żołnierzy Wyklętych działających na terenie Tarnobrzega.
Ta osobliwa lekcja historii długo zostanie w naszej pamięci, a przyczynili się do tego występujący uczniowie: Angelika Abram, Katarzyna Bałata, Agata Bąk, Natalia Burdzel, Wojciech Kopeć, Sara Łukasiewicz, Aleksandra Pyszczek, Sylwia Rodzeń, Julia Stasiak, Karol Widuch oraz nauczyciele: Elżbieta Grzywna, Maria Kwiecień-Rawska, Leopold Miłkowski.