Młodzi filmowcy w Warszawie

Jak już wcześniej informowaliśmy, Damian Lipa, Kamil Kozieja i Jakub Słomka, uczniowie naszej szkoły, i ich nauczycielka, pani Krystyna Ujda, w dniach 13 – 14 czerwca przebywali w Warszawie, gdzie wzięli udział w zorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową drugim Festiwalu Filmoteki Szkolnej.
Wkrótce po przybyciu do Centrum Konferencyjno-Kongresowego Fundacji "Polska - Wiek XXI" okazało się, że przybyli z całej Polski uczestnicy festiwalu zostali podzieleni na siedem grup. Jedni z nich wybrali się do Archiwum Filmoteki Narodowej, inni do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, jeszcze inni do Studia Miniatur Filmowych, The Chimney Pot, TPS Film Studio czy Newborn Studio. Chłopcy reprezentujący nasze gimnazjum trafili do Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W Warszawskiej Szkole Filmowej – wspomina Damian Lipa - wysłuchaliśmy wykładu o tajnikach pracy z kamerą, a następnie mogliśmy wcielić się w różne role na planie filmowym: reżysera, dźwiękowca, operatora kamery, aktorów. Wspólnie z rówieśnikami z naszej grupy stworzyliśmy nawet krótki film. Wieczorem, już po powrocie do hotelu, graliśmy w kalambury filmowe, a następnie uczestniczyliśmy w konkursie polegającym na odgadnięciu tytułów obrazów kinowych i telewizyjnych, których fragmenty oglądaliśmy. Udało się nam nawet zdobyć wyróżnienie. Na zakończenie dnia mieliśmy możliwość obejrzenia uczniowskich nagrodzonych przez festiwalowe jury.
Drugiego dnia Warszawską Szkołę Filmową odwiedzili wszyscy uczestnicy festiwalu, blisko sto sześćdziesiąt osób. Każda ze szkół rozstawiła tam swoje stanowisko, przy których zaprezentowała przywiezione przez siebie plakaty i filmy. Oglądali je i komentowali eksperci, osoby związane ze światem kinematografii. Obraz nakręcony przez uczniów naszego gimnazjum obejrzała Joanna Kaczmarek, scenarzystka i reżyserka, autorka dokumentu Gośka gola!  O stworzonym przez siebie filmie Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy jego młodym twórcom udało się też wypowiedzieć do festiwalowej kamery, o czym można się przekonać, oglądając zamieszczony w serwisie YouTube reportaż Wojtka Węgrzyna z WSF. (Tu link: http://www.youtube.com/watch?v=4EUAbWj_n9k&feature=player_embedded)
Udział w drugim Festiwalu Filmoteki Szkolnej dla uczniów naszego gimnazjum pozostanie niezapomnianym przeżyciem. Festiwal bardzo mi się podobał i liczę na to, że byłem jego uczestnikiem nie po raz ostatni – mówi Damian Lipa. Swojego zadowolenia nie kryje również Jakub Słomka. Wyjazd na festiwal Filmoteki Szkolnej – ocenia – przyniósł mi wiele nowych doświadczeń. Mogłem zapoznać się z tajnikami sztuki operatorskiej i uczestniczyć w tworzeniu filmu. Spotkanie z młodymi twórcami było dla mnie ciekawą przygodą, nawiązałem wiele kontaktów. Mogłem, także zobaczyć prace innych, wyróżnione na festiwalu. Myślę, że dzięki zdobytym doświadczeniom w przyszłym roku nakręcimy jeszcze lepszy film. Kamil Kozieja, trzeci z chłopców, na pytanie o to, co najbardziej mu się podobało w Warszawskiej Szkole Filmowej, bez wahania stwierdził: To, że mogłem z bliska obejrzeć profesjonalny sprzęt do nagrywania filmów, a nawet uczestniczyć w nagraniu filmu. Spotkałem wielu ciekawych ludzi, również znanych aktorów. Zapamiętałem też panią Joannę Kaczmarek, młodą reżyserką, która z chęcią oglądała nasz film Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy i doceniła go. Przekazała nam też kilka cennych rad, wobec których nie pozostaniemy obojętni. Po chwili dodał: Filmoteka Szkolna to super nauka i zabawa. Po wakacjach zapraszam wszystkich do udziału w tym projekcie, ponieważ warto.

Filmowcy w Warszawie    Jak już wcześniej informowaliśmy, Damian Lipa, Kamil Kozieja i Jakub Słomka, uczniowie naszej szkoły, i ich nauczycielka, pani Krystyna Ujda, w dniach 13 – 14 czerwca przebywali w Warszawie, gdzie wzięli udział w zorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową drugim Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

    Wkrótce po przybyciu do Centrum Konferencyjno-Kongresowego Fundacji "Polska - Wiek XXI" okazało się, że przybyli z całej Polski uczestnicy festiwalu zostali podzieleni na siedem grup. Jedni z nich wybrali się do Archiwum Filmoteki Narodowej, inni do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, jeszcze inni do Studia Miniatur Filmowych, The Chimney Pot, TPS Film Studio czy Newborn Studio. Chłopcy reprezentujący nasze gimnazjum trafili do Warszawskiej Szkoły Filmowej. 

Dyplom    W Warszawskiej Szkole Filmowej – wspomina Damian Lipa - wysłuchaliśmy wykładu o tajnikach pracy z kamerą, a następnie mogliśmy wcielić się w różne role na planie filmowym: reżysera, dźwiękowca, operatora kamery, aktorów. Wspólnie z rówieśnikami z naszej grupy stworzyliśmy nawet krótki film. Wieczorem, już po powrocie do hotelu, graliśmy w kalambury filmowe, a następnie uczestniczyliśmy w konkursie polegającym na odgadnięciu tytułów obrazów kinowych i telewizyjnych, których fragmenty oglądaliśmy. Udało się nam nawet zdobyć wyróżnienie. Na zakończenie dnia mieliśmy możliwość obejrzenia uczniowskich nagrodzonych przez festiwalowe jury.

    Drugiego dnia Warszawską Szkołę Filmową odwiedzili wszyscy uczestnicy festiwalu, blisko sto sześćdziesiąt osób. Każda ze szkół rozstawiła tam swoje stanowisko, przy których zaprezentowała przywiezione przez siebie plakaty i filmy. Oglądali je i komentowali eksperci, osoby związane ze światem kinematografii. Obraz nakręcony przez uczniów naszego gimnazjum obejrzała Joanna Kaczmarek, scenarzystka i reżyserka, autorka dokumentu Gośka gola!  O stworzonym przez siebie filmie Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy jego młodym twórcom udało się też wypowiedzieć do festiwalowej kamery, o czym można się przekonać, oglądając zamieszczony w serwisie YouTube reportaż Wojtka Węgrzyna z WSF.

    Udział w drugim Festiwalu Filmoteki Szkolnej dla uczniów naszego gimnazjum pozostanie niezapomnianym przeżyciem. Festiwal bardzo mi się podobał i liczę na to, że byłem jego uczestnikiem nie po raz ostatni – mówi Damian Lipa. Swojego zadowolenia nie kryje również Jakub Słomka. Wyjazd na festiwal Filmoteki Szkolnej – ocenia – przyniósł mi wiele nowych doświadczeń. Mogłem zapoznać się z tajnikami sztuki operatorskiej i uczestniczyć w tworzeniu filmu. Spotkanie z młodymi twórcami było dla mnie ciekawą przygodą, nawiązałem wiele kontaktów. Mogłem, także zobaczyć prace innych, wyróżnione na festiwalu. Myślę, że dzięki zdobytym doświadczeniom w przyszłym roku nakręcimy jeszcze lepszy film. Kamil Kozieja, trzeci z chłopców, na pytanie o to, co najbardziej mu się podobało w Warszawskiej Szkole Filmowej, bez wahania stwierdził: To, że mogłem z bliska obejrzeć profesjonalny sprzęt do nagrywania filmów, a nawet uczestniczyć w nagraniu filmu. Spotkałem wielu ciekawych ludzi, również znanych aktorów. Zapamiętałem też panią Joannę Kaczmarek, młodą reżyserką, która z chęcią oglądała nasz film Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy i doceniła go. Przekazała nam też kilka cennych rad, wobec których nie pozostaniemy obojętni. Po chwili dodał: Filmoteka Szkolna to super nauka i zabawa. Po wakacjach zapraszam wszystkich do udziału w tym projekcie, ponieważ warto.

Copyright © 2013 by Crow. All Rights Reserved.