Spotkania z filmem

Spotkania z filmem
Wiedza o filmie to ważna część współczesnej edukacji humanistycznej. Uczniowie naszej szkoły zdobywają ją nie tylko podczas tradycyjnych zajęć lekcyjnych, ale również uczestnicząc w całym szeregu niestandardowych przedsięwzięć pozalekcyjnych.
Niedawno (3 czerwca) entuzjaści X Muzy z klasy II „a” spędzili w szkole noc, biorąc udział w maratonie filmowym. W repertuarze znalazły się obrazy reżyserów polskich jak i zagranicznych. Były wśród nich m.in. zabawna komedia („Seksmisja” Juliusza Machulskiego), poważny dramat społeczny („Cześć Tereska” Roberta Glińskiego), trzymający w napięciu thriller polityczny („Tłumaczka” Sydneya Pollacka). Nie samym filmem uczeń żyje… W przerwach między seansami uczniowie śpiewali karaoke, sięgając po zasoby zgromadzone w serwisie YouTube. Choć nocne spotkanie filmowe rozpoczęło się w piątek o godzinie 19:30, a zakończyło w sobotę rano o godzinie 6:00, to nikt nie narzekał na brak snu. Wprost przeciwnie – jego uczestnicy zadeklarowali chęć powtórzenia podobnego doświadczenia…
Doskonałą formą wzbogacenia wiadomości o tajnikach filmu jest możliwość samodzielnej pracy z kamerą. Damian Lipa, Kamil Kozieja i Jakub Słomka z II „b” wspólnie zrealizowali obraz „Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy”. Pierwszy jego publiczny pokaz odbędzie się w Warszawie podczas II edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (13 czerwca) i potrwa do wtorku. Spotkanie blisko stu sześćdziesięciu młodych miłośników kina z czterdziestu szkół z całej Polski zapowiada się bardzo interesująco, o czym można się przekonać, przeglądając program przygotowany przez organizatorów: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową (w tym miejscu link: http://www.filmotekaszkolna.pl/data/files/d6/78/d678a1b4649c2be/katalog_web.pdf). Zaproszeni na to spotkanie chłopcy zobowiązali się, że po powrocie z Warszawy przedstawią szczegółową relację z jego przebiegu.
Dużym wyzwaniem twórczym dla uczniów klasy II „c” będzie nakręcenie własnej opowieści fabularnej „Przy ognisku”. Scenopis filmu gotowy jest już od kilku dni, stworzył go pięcioosobowy zespół pod kierunkiem Kasi Zych, a inspiracją do jego napisania był scenariusz przygotowany przez Olę Stańko. Jego realizacja rozpocznie się w najbliższą środę (15 czerwca), w zdjęciach weźmie udział cała klasowa ekipa. Tylko część uczniów wystąpi w nim w charakterze aktorów, pozostali przyjęli na siebie role operatorów i montażystów. Premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami.
W nowym roku szkolnym 2011/2012 spotkania z filmem będą kontynuowane. Pani Krystyna Ujda, nauczycielka języka polskiego i animatorka szkolnej edukacji filmowej już dziś zapowiada kolejne nowe działania. Jednym z nich będzie utworzenie Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Na_planie _filmowym    Wiedza o filmie to ważna część współczesnej edukacji humanistycznej. Uczniowie naszej szkoły zdobywają ją nie tylko podczas tradycyjnych zajęć lekcyjnych, ale również uczestnicząc w całym szeregu niestandardowych przedsięwzięć pozalekcyjnych. 

    Niedawno (3 czerwca) entuzjaści X Muzy z klasy II „a” spędzili w szkole noc, biorąc udział w maratonie filmowym. W repertuarze znalazły się obrazy reżyserów polskich jak i zagranicznych. Były wśród nich m.in. zabawna komedia („Seksmisja” Juliusza Machulskiego), poważny dramat społeczny („Cześć Tereska” Roberta Glińskiego), trzymający w napięciu thriller polityczny („Tłumaczka” Sydneya Pollacka).

    Nie samym filmem uczeń żyje… W przerwach między seansami uczniowie śpiewali karaoke, sięgając po zasoby zgromadzone w serwisie YouTube. Choć nocne spotkanie filmowe rozpoczęło się w piątek o godzinie 19:30, a zakończyło w sobotę rano o godzinie 6:00, to nikt nie narzekał na brak snu. Wprost przeciwnie – jego uczestnicy zadeklarowali chęć powtórzenia podobnego doświadczenia…

    Doskonałą formą wzbogacenia wiadomości o tajnikach filmu jest możliwość samodzielnej pracy z kamerą. Damian Lipa, Kamil Kozieja i Jakub Słomka z II „b” wspólnie zrealizowali obraz „Tarnobrzeg – miasto, w którym żyjemy”. Pierwszy jego publiczny pokaz odbędzie się w Warszawie podczas II edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (13 czerwca) i potrwa do wtorku. Spotkanie blisko stu sześćdziesięciu młodych miłośników kina z czterdziestu szkół z całej Polski zapowiada się bardzo interesująco, o czym można się przekonać, przeglądając program przygotowany przez organizatorów: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową. Zaproszeni na to spotkanie chłopcy zobowiązali się, że po powrocie z Warszawy przedstawią szczegółową relację z jego przebiegu.

    Dużym wyzwaniem twórczym dla uczniów klasy II „c” będzie nakręcenie własnej opowieści fabularnej „Przy ognisku”. Scenopis filmu gotowy jest już od kilku dni, stworzyły go Kasia Zych i Justyna Gorczyca, a inspiracją do jego napisania był scenariusz przygotowany przez Olę Stańko. Jego realizacja rozpocznie się w najbliższą środę (15 czerwca), w zdjęciach weźmie udział cała klasowa ekipa. Tylko część uczniów wystąpi w nim w charakterze aktorów, pozostali przyjęli na siebie role operatorów i montażystów. Premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami.  

    W nowym roku szkolnym 2011/2012 spotkania z filmem będą kontynuowane. Pani Krystyna Ujda, nauczycielka języka polskiego i animatorka szkolnej edukacji filmowej już dziś zapowiada kolejne nowe działania. Jednym z nich będzie utworzenie Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Copyright © 2013 by Crow. All Rights Reserved.