Walentynki

Od kilku lat w ten dzień w naszej szkole członkowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej organizują nietypową „pocztę walentynkową”. W tym roku także pracownicy Poczty Polskiej przygotowali stoisko, na którym można było zakupić specjalne kartki pocztowe o miłosnej tematyce :) Klasy pierwsze i drugie dodatkowo bawiły się na dyskotekach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych wydarzeń.

Trochę historii ...

Święty Walenty biskup, męczennik, święty Kościoła katolickiego. Z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Od Średniowiecza Walenty, którego łacińskie imię znaczy "silny" i "zdrowy", był czczony jako patron chorych na padaczkę. Św. Walenty jest także patronem pokoju oraz pszczelarzy. Za sprawą listu Walentego przyjęło się, że 14 lutego zakochani obdarowują się czerwonymi serduszkami lub drobnymi upominkami.