Tak było na Festiwalu Nauki

fn 36    Festiwal Nauki, którego byliśmy współorganizatorami, spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dopisały zarówno placówki oświatowe działające w mieście oraz regionie, jak i zwiedzający. Wprawdzie pogoda pokrzyżowała nam szyki i większość pokazów zaplanowanych na dzień 19 czerwca z powodu opadów deszczu nie mogło odbyć się na Placu Bartosza Głowackiego, ale nikt, kto zjawił się w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, nie miał powodów, aby narzekać na brak festiwalowych atrakcji.

Dużą popularnością cieszyły się stanowiska przygotowane przez Katedrę Matematyki i Fizyki z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Jednym z nich zaopiekowali się studenci z Koła Naukowego „Funkcjonał”. Odwiedzali ich pasjonaci zabawy matematycznymi klockami, logicznych układanek, łamigłówek i zagadek. Ci, których interesowało, jak wygląda i pracuje drukarka 3D, skupili się wokół drugiego punktu prowadzonego przez studentów z Koła Naukowego „Exemplum”. Entuzjaści chemii z kolei mogli wziąć udział w całej serii ekscytujących doświadczeń prowadzonych przez niezwykle pomysłowe eksperymentatorki z rzeszowskiego „NitroGeniusza”. Podjąć próbę pochwycenia lewitującego pin ponga, zaobserwować wybuchy ciekłego azotu, przyjrzeć się ogniwu galwanicznemu zbudowanemu z kawałków owoców.
Wśród festiwalowych wystawców nie zabrakło żadnej z tarnobrzeskich szkół ponadgimnazjalnych. Każda z nich starała się zamanifestować swój własny naukowy profil. Na przykład, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego przedstawiali najnowszy sprzęt geodezyjny.
Zgodnie z programem część festiwalowych pokazów odbyło się w budynku naszej szkoły. Dużym uznaniem publiczności cieszyły się warsztaty origiami oraz mobilne planetarium. Podczas Festiwalu Nauki nasze gimnazjum pokazało całoroczny dorobek wypracowany w ramach projektu Erasmus+ „Z matematyką przez świat. W poszukiwaniu nowych metod nauczania matematyki i przedmiotów pokrewnych”. Przygotowaliśmy wystawę złożoną z plakatów ukazujących sylwetki największych polskich i włoskich uczonych oraz inżynierów, a ponadto wiele makiet i projektów. Za pośrednictwem prezentacji multimedialnej opowiedzieliśmy o wszystkich lekcjach i innych nietypowych działaniach zrealizowanych dzięki programowi.
Grzegorz Kiełb, prezydent miasta, wyraził przekonanie, że zainicjowany przez nas Festiwal Nauki da początek całej serii takich imprez w przyszłości.