Nasi na Cyprze

Nasza szkoła od ponad roku uczestniczy w kolejnym już programie Comenius. Tym razem pod hasłem „Energia-Środowisko-Społeczeństwo", który ma na celu podnoszenie wiadomości dotyczących zmniejszania wykorzystywania energii oraz naturalnych metod jej wytwarzania. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Grecji oraz Cypru. Od 31 stycznia do 5 lutego w Nikozji na Cyprze odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli uczniów i nauczycieli pracujących w projekcie szkół.

Podczas wyjazdu młodzież mogła zapoznać się jak mieszkańcy tego państwa wykorzystują naturalne złoża energii. Zwiedzili wytwórnię biogazu w Tersefanou, pracowali nad plakatami przestawiającymi zużycie energii w różnych krajach. Naturalnie był jeszcze czas na zwiedzanie i poznawani kultury, tańca i zwyczajów obecnych na tej wyspie. Kolejne spotkanie już w marcu w Hiszpanii.

Michał Łuciów „Po pięciodniowym pobycie na Cyprze najlepiej wspominam jego mieszkańców, którzy byli przyjaźni oraz bardzo mili. Na tej wycieczce zwiedziliśmy zabytki z czasów antycznych, ale również z czasów panowania Bizancjum. Zabytki, które zrobiły na mnie największe wrażenie to Kurio z naturalnym amfiteatrem oraz duża ilość cerkwi zwiedzonych tam. spodobała mi się również plaża jak i cała Larnaka.

Julia Kurzępa „Największe wrażenie zrobił na mnie panujący na Cyprze ruch lewostronny. Przez około 4 dni nie mogłam się przyzwyczaić do kierowcy po prawej stronie ciągle widząc samochody bez kierowców. Zaskoczeniem nie byli dla mnie tutejsi ludzie ich temperament i pozytywne podejście do życia. Miło było poczuć wiatr we włosach stojąc na 15 stopni Celsjusza nad morzem i w tej samej chwili pomyśleć sobie o padającym w tym czasie śniegu w Polsce. Wyjazd na Cypr będzie dla mnie zawsze źródłem miłych wspomnień. Posmakowało mi także śródziemnomorskie jedzenie, a najbardziej migdałowe ciasteczka. Jednak największym zaskoczeniem była dla mnie zielona linia czyli obszar dzielący Cypr turecki od Cypru greckiego, którą zupełnie inaczej sobie wyobrażałam. Pozwoliło mi to złamać stereotyp przyjaznej granicy pokazywanej w mediach. Wyglądała ona jak pole bitwy, każdy budynek był wybrako-wany, murowany, na wieży 4 uzbrojonych żołnierzy obserwujących przechodzących ludzi, zakaz robienia zdjęć. Zdaję sobie sprawę, że już nigdy w życiu mogę czegoś takiego nie zobaczyć, przeżyć. Jestem całkowicie usatysfakcjonowana z wyjazdu. Mogłam także wypróbować swoich umiejętności z języka angielskiego w praktyce.”

Julia Karcz „Podczas wyjazdu na Cypr miałam okazje zwiedzić wiele ciekawych miejsc m.in stolicę kraju Nikozję. Poznałam wiele ciekawych osób, ich kulturę i sposób spędzania wolnego czasu. W czasie pobytu na Cyprze nauczyłam się ich tradycyjnego tańca. W czasie wyjazdu bardzo dobrze się bawiłam i chciałabym jeszcze kiedyś tam wrócić.”