Misja: podatki – miejska debata

debata 2015 18    Uczniowie klasy 3i zorganizowali 27 maja 2015 r. debatę miejską pod hasłem Nie taki diabeł straszny, jak go opodatkują. Debata była częścią Ogólnopolskiego Programu Ministerstwa Finansów Finansoaktywni. Misja: podatki. Uczniowie zaprosili do wspólnej rozmowy pana Józefa Motykę – wiceprezydenta miasta, pana Marka Skockiego – naczelnika Urzędu Skarbowego, panie Bogusławę Jasińską i Monikę Czechurę – dyrekcję szkoły oraz Agnieszkę Dzierzkowską – przedstawicielkę Młodzieżowej Rady Miasta.

CIT, PIT, VAT, akcyza. Wydatki na oświatę, kulturę, sport, ochronę zdrowia, rolnictwo, obronę narodową, pomoc społeczną, projekty unijne, transport, gospodarkę, wymiar sprawiedliwości, obsługę długu. Te i inne zagadnienia były poruszane przez uczniów i ich gości. Moderatorkami debaty były uczennice Angelika Abram, Katarzyna Korona
i Dominika Pikus. Pozostali uczniowie: Izabela Cywińska, Anna Kotulska, Augustyn Bobula i Adrian Bieńkowski reprezentowali pozytywne i negatywne skutki płacenia podatków. Uczniowie chcieli przedstawić młodym tarnobrzeżanom istotę i potrzebę płacenia podatków i wyjaśnić przyszłym podatnikom sens ich płacenia. Goście odpowiadali na pytania moderatorów i zgromadzonych uczniów, które dotyczyły zagadnień prawa podatkowego, rodzajów podatków oraz wszelkich korzyści wynikających z ich płacenia. Pan Marek Skocki pochwalił inicjatywę uczniów i wręczył im upominki od Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu. Zakończeniem debaty było zrobienie wspólnego selfie.
Zespoły uczniowskie, które przeprowadzą najciekawsze debaty, zostaną zaproszeni przez Ministerstwo Finansów na dwudniową wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzą sejm i Ministerstwo Finansów.