Spotkali się z aktorami „Kamieni na szaniec”, uczyli się od reżysera „Wiedźmina”

film 01    V Festiwal Filmoteki Szkolnej dobiegł końca. Agnieszka Dzierzkowska, Piotr Pasławski i Karol Widuch, uczniowie naszej szkoły, który wzięli w nim udział, zgodnie przyznają, że mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu filmowym. Pierwszy dzień całej trójce minął pod znakiem warsztatów prowadzonych przez ludzi kina i wycieczki do warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wizyta w miejscu, gdzie od lat powstają najsłynniejsze polskie produkcje filmowe, sprawiła, że weszli na prawdziwy plan zdjęciowy. Spacerując pomiędzy kamerami i dekoracjami do obrazu Jana Komasy pt. „Miasto 44”, poczuli się jak prawdziwi filmowcy.

Zajrzeli też do wielu pracowni i przyglądali się montażowi taśmy filmowej. Z kolei podczas warsztatów oglądali etiudy stworzone przez rówieśników z innych ośrodków, a po ich obejrzeniu dzielili się z nimi własnymi opiniami i wrażeniami. Opowiedzieli także o swoich osobistych doświadczeniach artystycznych, wysłuchali, co o ich filmie mają do powiedzenia pozostali młodzi amatorzy oraz Grzegorz Emanuel, aktor i reżyser. Równie bogaty w niepowtarzalne przeżycia i niecodzienne emocje okazał się drugi dzień Festiwalu. Zasadniczym punktem programu były targi projektów. Każda z uczestniczących w nich ekip przygotowała swoje stoisko wystawiennicze i spotkała się z własnym ekspertem. Zespołem uczniów naszego gimnazjum zaopiekował się Marek Brodzki, reżyser słynnego „Wiedźmina”. Pochwalił całą trójkę za wyobraźnię filmową, zachęcił do kontynuowania przygody z kamerą, udzielił cennych wskazówek na przyszłość. Podczas targów można było porozmawiać i sfotografować się ze wszystkimi gośćmi Festiwalu. Ogólną uwagę przyciągali aktorzy znani z „Kamieni na szaniec” Roberta Glińskiego: Marcel Sabat i Sandra Staniszewska, czyli Zośka i jego dziewczyna Hala. W gronie osób, które koniecznie chciały upamiętnić chwilę rozmowy z obydwojgiem artystów, znalazła się cała trójka gimnazjalistów z Tarnobrzega. Festiwal zakończył się debatą, podczas której eksperci odpowiadali na pytania uczniów.
Już wkrótce ukaże się filmowa relacja szkolnej ekipy uczniowskiej z V Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii fotograficznej.