Archeologiczna autostrada

archeo 09    Paciorki szklane i bursztynowe, klamry do pasów, zapinki z brązu, monety i naczynia celtyckie, narzędzia i broń – to wszystko obejrzeli uczniowie wybranych klas, którzy uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Najciekawszym eksponatem okazała się gliniana figurka z Modlnicy sprzed 7,5 tys. lat, którą archeolodzy znaleźli w rumowisku jednego z budynków gospodarczych.

Wśród podobnych znalezisk z terenu Europy jest ona jednym z najbardziej realistycznych przedstawień postaci kobiecej, a na ziemiach polskich to pierwsza próba tak wiernego sportretowania kobiety. Ta żywa lekcja historii dostarczyła uczniom wielu wrażeń, ukazując jednocześnie, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu.