Wizyta w Porcie Lotniczym w Jasionce

jasionka_15.jpgDnia 13 czerwca 2013 roku klasy 2g i 3e zrealizowały interesującą wizytę w Porcie Lotniczym w Jasionce, który jest położony 10 km od centrum Rzeszowa. Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania współczesnego lotniska, poznanie historii oraz obserwowanie przebiegu działań z punktu widzenia pasażera oraz pracownika.

Uczniowie rozpoczęli spotkanie w nowoczesnym terminalu pasażerskim, który w maju 2012 roku, po kilkuletniej budowie został oddany do użytku. Znacząco odmienił on wizerunek portu lotniczego. Przepustowość nowego terminala wynosi 720 pasażerów na godzinę. Port obsługuje loty krajowe i zagraniczne. Po rozmowie w terminalu gimnazjaliści udali się na taras odlotu, aby przyjrzeć się startom i odlotom samolotów. Przedstawiono im szereg procedur określających podstawowe zasady symbiozy pracy poszczególnych działów portu, stanowisk współgrających ze sobą tworząc jedną ścisłą całość.

Wizytę na lotnisku uczniowie zakończyliy zwiedzając zmodernizowany budynek Lotniskowej Straży Pożarnej. Wzrastający ruch pasażerki oraz transportowy wymusza zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego lotniska. W tej chwili lotniskowa straż ma na swoim wyposażeniu pięć samochodów gaśniczych, dwa patrolowe, dwa wózki do ściągania samolotów, a na strażnicy dyżur pełni 40 strażaków.

Port Lotniczy Jasionka jako najdalej wysunięte na południowy – wschód lotnisko komunikacyjne Polski ma szansę dalszego rozwoju, by w niedalekiej przyszłości otworzyć szerzej okno na świat naszego regionu.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z tej wycieczki.