„Jak obyczaj każe stary...”

koleda 14    Znawcy obrzędowości twierdzą, że chodzenie po kolędzie praktykowano już w średniowieczu. Życzliwe przyjęcie kolędników było pomyślną wróżbą urodzaju i powodzenia, a pominięcie domu uważano za zły znak. Staropolskim obyczajem uczniowie naszej szkoły w strojach kolędników odwiedzili uczniów i nauczycieli SP nr 4 i SP nr 10 w Tarnobrzegu. Weseli i kolorowi kolędnicy odegrali krótkie przedstawienie o Bożym Narodzeniu i życzyli wszystkiego dobrego na Nowy Rok. Występ spodobał się uczniom z „czwórki” i „dziesiątki”, a w szczególności psoty i krotochwile „diabełków”, jak straszenie widłami czy smarowanie twarzy słodkim miodem. Najlepszym tego dowodem były otrzymane uśmiechy, oklaski, słodkości i podziękowania.