Matematyka – nauka, która łączy Europejczyków

italia3m    W mijającym tygodniu gościli w naszym mieście nauczyciele z północnowłoskiej Voghery. Ich pobyt w naszym mieście to wynik realizowanego przez Gminę Tarnobrzeg i samorząd z Lombardii wspólnego projektu edukacyjnego. Jego temat brzmi: „Z matematyką przez świat. W poszukiwaniu nowych metod nauczania matematyki i przedmiotów pokrewnych”. Środki finansowe na jego wykonanie oba magistraty uzyskały w ramach europejskiego programu Erasmus+.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Gimnazjum nr 3 jest jednym z sześciu podmiotów zaangażowanych w projekt. Grupa nauczycieli uczących w naszej szkole przedmiotów matematyczno-przyrodniczych bierze w nim aktywny udział od kilku miesięcy. Do tej pory z kolegami z Włoch utrzymywali kontakty tylko za pośrednictwem Internetu. We wtorek mieli okazję porozmawiać wprost o systemach edukacji istniejących w ich krajach, przeanalizować podobieństwa i różnice. Wymiana doświadczeń między pedagogami z Polski i słonecznej Italii byłaby niepełna, gdyby obie strony skupiły się tylko na porównaniach teoretycznych. W kolejnym dniu włoscy goście przyglądali się szkolnym zajęciom pozalekcyjnym przebiegającym pod hasłem „Matematyka na wesoło”, a w czwartek obserwowali pracę nauczycieli i uczniów podczas dwóch lekcji matematyki. Jedną z nich prowadziła pani Izabela Serafin-Rabowicz, drugą – pani Małgorzata Czepiel. W ocenie nauczycieli z Voghery obie lekcje były ciekawe i dla nich samych niezmiernie inspirujące. Na pierwszej z nich znaleźli się w kasynie i z uwagą śledzili, jak polscy gimnazjaliści, grając w ruletkę, radzą sobie z rachunkiem prawdopodobieństwa. Podczas drugiej znaleźli się w gronie młodych inwestorów budowlanych, którzy musieli urządzić mieszkanie i w tym celu obliczyć różne koszty związane z wykonaniem niezbędnych zakupów i prac remontowych.

Współpraca między nauczycielami Gimnazjum nr 3 i Liceo Statale Galileo Galilei ma potrwać dwa lata. Inicjatorzy i realizatorzy projektu spodziewają się, że dzięki niemu lekcje matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii w obu szkołach wzbudzą w uczniach żywe emocje i wywołają prawdziwy entuzjazm do nauki tych niełatwych przecież przedmiotów.

italia1m   italia2m

italia4m